Życzenia pasterskie na uroczystość Bożego Narodzenia

Umiłowani Diecezjanie,

nativity

pierwszym znakiem, jaki otrzymali pasterze betlejemscy w nocy Bożego Narodzenia, było wielkie światło i zwiastowanie radosnej nowiny, że w mieście Dawida przyszedł na świat Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. Dlatego uroczystość Narodzenia Pańskiego przeżywamy tradycyjnie w oprawie zapalonych świec i świetlistych dekoracji naszych domów, ulic, placów. Na stołach wielu rodzin płonie świeca „Caritas”. Harcerze rozprowadzają betlejemskie światło do parafii, instytucji życia publicznego i poszczególnych osób.

Symboliczna wymowa światła działa wielorako na naszą wyobraźnię. Gdy zapada zmrok i ciemność, światło pozwala widzieć to, co nas otacza. Ono też daje poczucie bezpieczeństwa. Niesie w sobie ciepło. Jest warunkiem rozwoju dla wielu istot żywych, które bez światła więdną i obumierają.

Jezus przyszedł na świat jako światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka. Mógł powiedzieć o sobie, że jest światłem świata, a każdy, kto za Nim idzie nie chodzi w ciemności, lecz ma światło życia. On przez Ewangelię rzucił światło na nasze życie i nieśmiertelność. Jego światło nie zna zmierzchu.

Z taką świadomością przeżywamy uroczystość Bożego Narodzenia. Przyjmujemy do naszych serc Syna Bożego, by promieniować na otoczenie Jego światłem prawdy i miłości. Chrystus nie przestaje nam przypominać: „Wy jesteście światłem świata…Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre czyny i chwalili Ojca, który jest w niebie” (Mt 5, 14 – 16).

Towarzysząc modlitwą i pasterskim błogosławieństwem, życzymy każdemu i wszystkim w rodzinie diecezjalnej błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w Roku Pańskim 2017.

 Toruń, Boże Narodzenie 2016 roku

+ Andrzej Suski

+ Józef Szamocki