Cmentarz stanowi własność Parafii Rzymskokatolickiej
pw. św. Marii Magdaleny w Biskupicach.
Służy do grzebania ciał zmarłych, wyrażenia pamięci i czci do zmarłych, modlitwie za nich. Jest też miejscem zadumy nad życiem i wiecznością.
Administratorem cmentarza jest Proboszcz Parafii i ma do pomocy wyznaczonego pełnomocnika, który w jego imieniu na cmentarzu pilnuje porządku i wykonuje konieczne prace.
Sprawy dotyczące cmentarza załatwiane są w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania, zaś dotyczące pogrzebu w dowolnym czasie. Godziny urzędowania są zamieszczone przy wejściu na plebanię oraz na stronie internetowej parafii.
Na cmentarzu w wyznaczonych miejscach grzebalnych można pochować zmarłych: parafian, inne osoby z poza parafii, które mają na cmentarzu parafialnym rodzinny grób.
- Czas pogrzebu uzgadnia się z proboszczem parafii, należy przy tym przedłożyć akt zgonu zmarłego oraz kartę do celów pochowania zwłok.
- Miejsce grzebania, rodzaj grobu uzgadnia się z Proboszczem a następnie grabarz dokonuje wykopu, otwarcia grobu. Do obowiązków grabarza należy także zapewnienie dojścia do miejsca pochówku zasypanie/zamknięcie grobu i uporządkowanie miejsca wokół grobu. Za swoją pracę grabarz pobiera ustaloną opłatę.
- Należy uzyskać zgodę administratora na wszelkie prace prowadzone na cmentarzu, np.:
- ekshumację zwłok,
- budowę nowego pomnika,
- remont pomnika, np. naprawa, wymiana płyty, tablicy,
- budowę ławek, kwietników i innych elementów zdobniczych przy grobie, układanie kostki,
- wszelkich innych prac mających wpływ na stan gruntu wokół pomnika jego wymiary, instalowania elementów infrastruktury mogących mieć wpływ na naruszenie szerokości ciągów komunikacyjnych pomiędzy grobami lub naruszających otoczenie grobów sąsiadujących.
- Ekshumacja zwłok lub szczątków ludzkich jest możliwa w przepisanym prawem czasie po przedstawieniu administratorowi decyzji kompetentnych organów (inspektor sanitarny, prokuratura, sąd).
- Na grobach można ustawiać nagrobki po uprzednim zezwoleniu administratora. Aby uzyskać zgodę, należy przedstawić projekt nagrobka. Projekt przygotowuje wykonawca i winien on zawierać wymiary, kształt, treść zamieszczonych napisów. Za postawienie pomnika wnosi się opłatę na rzecz cmentarza w wysokości 10% wartości nagrobka.
- Kamieniarz ma prawo wykonywać na cmentarzu swoje prace tylko wtedy, gdy posiada aktualne, pisemne zezwolenie administratora. Do wykonania pomnika systemem gospodarczym trzeba mieć podobną zgodę.
- Prace przy nagrobku (obramowaniu) itp. należy tak wykonywać, by nie spowodowały szkód na sąsiednich grobach, ani sporów z sąsiednimi użytkownikami. Inwestor dba też o uprzątnięcie miejsca po wykonaniu pracy.
- Wyznaczony przez Proboszcza pełnomocnik ma prawo do:
- kontroli zgodności wykonania prac z projektem,
- w razie stwierdzenia niezgodności ostrzeżenia wykonawcy o możliwości wstrzymania prac,
- zgłoszenia niezgodności do Proboszcza celem podjęcia odpowiednich kroków administracyjnych włącznie z wstrzymaniem robót i rozbiórką niezgodnych elementów na koszt wykonawcy,
- umożliwienia wjazdu pojazdami mechanicznymi za zgodą administratora – otwarcie bramy, wskazanie trasy przejazdu,
- pilnowania przestrzegania postanowień niniejszego regulaminu na terenie cmentarza,
- wyznaczenia bieżącego miejsca pochówku zgodnie z kolejnością usytuowania i planem zagospodarowania cmentarza
- Pozostałości po starych rozebranych pomnikach winny być niezwłocznie usunięte z terenu cmentarza. Pozostały po remoncie lub rozbiórce gruz należy wywieźć z cmentarza we własnym zakresie. Zabrania się wyrzucania gruzu i innych pozostałości poremontowych do pojemników przeznaczonych na śmieci cmentarne!
- Zezwala się na wykup grobów murowanych przez parafian dla celów przyszłego pochówku, jednak zabroniona jest dalsza odsprzedaż grobu. W razie rezygnacji wykupiony grobowiec należy przekazać do dyspozycji administratora. Zwrot kosztów następuje po ponownym odsprzedaniu grobowca innej osobie do wysokości poniesionych kosztów jednak nie więcej niż do wysokości obowiązującego w danym okresie cennika.
- Na cmentarzu zabrania się:
- wjazdu pojazdami mechanicznymi bez zgody administratora cmentarza,
- wprowadzania zwierząt,
- zanieczyszczania cmentarza,
- samowolnego usuwania drzew i krzewów,
- wjeżdżania na teren cmentarza pojazdami jednośladowymi,
- palenia papierosów i picia alkoholu,
- hałasowania na cmentarzu,
- grodzenia kwater.
- Za jakiekolwiek szkody wynikłe z niesolidnego wykonania robót, niezapobieżenia szkodzie powstałej na skutek złego stanu technicznego pomnika odpowiedzialna jest rodzina opiekująca się grobem.
- Grób może być użyty ponownie jako miejsce grzebalne po 20 latach od daty pogrzebu.
- Rodzina zmarłego jest zobowiązana do stałej troski o stan i wygląd grobu, nagrobka oraz bezpośredniego jego obejścia. To samo dotyczy miejsc zarezerwowanych. Wszelkie śmieci, pozostałości po wieńcach, kwiatach, zniczach winny być niezwłocznie usuwane z grobów przez jego użytkowników i składane na miejscu do tego przeznaczonym.
- Jeżeli po 20 latach rodzina zmarłego lub opiekun grobu nie dokona dalszego przedłużenia rezerwacji to urząd parafialny traktuje to jako rezygnację z dalszego użytkowania grobu.
- Osoby korzystające z terenu cmentarza zobowiązane są do zachowania spokoju, porządku i czystości. Odpady i śmieci mogą być składowane jedynie w wyznaczonym na ten cel miejscu.
- Na cmentarzu wolno przebywać każdego dnia od rana do zmroku.
- Śmieci i odpady cmentarne należy składować tylko w wyznaczonym na ten cel miejscu do właściwych pojemników.
- Uprasza się o niewyrzucanie śmieci obok pojemników w przypadku ich zapełnienia. O fakcie zapełnienia pojemników należy poinformować Administratora. W takich przypadkach uprasza się w miarę możliwości o usuwanie śmieci we własnym zakresie. Zachowanie czystości i dbałość o estetykę wokół cmentarza świadczy o wrażliwości i poziomie moralnym osób odwiedzających cmentarz parafialny.
- Administrator cmentarza nie odpowiada za szkody na terenie cmentarza powstałe na skutek klęsk żywiołowych, aktów wandalizmu i kradzieży oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru. Zaleca się indywidualne ubezpieczanie kosztownych nagrobków.
- W przypadku zaistnienia sytuacji opisanej w p. 20 możliwe jest otrzymanie nagrania z monitoringu cmentarza dla celów śledztwa policyjnego.
- Kwestie nie objęte niniejszym regulaminem, a mogące być przedmiotem nieporozumień czy sporów będą rozpatrywane indywidualnie przez administratora cmentarza lub jego pełnomocnika.
- Wszelkie decyzje i postanowienia Administratora cmentarza oraz niniejszy Regulamin są zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa kanonicznego i cywilnego. Podstawowe normy prawne w zakresie tworzenia oraz administrowania cmentarzem zawarte są w następujących aktach prawnych:
- Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską, podpisany w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r.
- Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych z późniejszymi zmianami
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze
- Rozporządzenie Ministrów Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 20 października 1972 r. w sprawie urządzania cmentarzy, prowadzenia ksiąg cmentarnych oraz chowania zmarłych.
- Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych oraz ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Niniejszy regulamin obowiązuje od dn. 01.01.2024 r.
Ks. Wiktor Ostrowski – proboszcz parafii